Tak sypano Kopiec Piłsudskiego. Okrągła rocznica

.News .Life .Pix Poniedziałek 10 lipca 2017, 07:20
Autor: in-krakow

Minęło dokładnie 80 lat od ukończenia budowy Kopca Piłsudskiego - zwanego też Kopcem Niepodległości. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z budowy Kopca, która trwała trzy lata.

Kopiec był sypany na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa, dla uczczenia odzyskania niepodległości. Znajduje się tu ziemia przywieziona z ponad 4,5 tys. pól bitewnych, miejsc kaźni, martyrologii narodu polskiego z całego świata.

fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec usypano w latach 1934-37. Budowę z inicjatywy Związku Legionistów Polskich rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej. W jego usypywaniu uczestniczyli ludzie z całej Polski i w całym kraju zbierano fundusze na ten cel. Wznoszenie kopca ukończono 9 lipca 1937 r. Projektantem budowli był inżynier Franciszek Mączyński.

fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu to największy kopiec w Polsce. Ma 35 metrów wysokości i jest o metr wyższy od Kopca Kościuszki.

fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W czasie okupacji Niemcy chcieli zrównać Kopiec z ziemią, a dzieła zniszczenia dokonali po wojnie komuniści. Odbudowa Kopca ruszyła w 1980 roku. Przez pierwsze 10 lat wyłącznie jako prace społeczne.

fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Po katastrofalnych ulewach w 1996 i 1997 r. osunęło się 65 proc. zboczy kopca Piłsudskiego. Przeprowadzony po tym remont trwał pięć lat i kosztował 6,8 mln zł.

fot: in-krakow

W 2012 r. kopiec odzyskał przedwojenny wygląd.

fot: in-krakow

Kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec usypano w latach 1934-37.